Blog

2024-10-07

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Problemy zdrowia psychicznego dotykają dzieci na coraz wcześniejszym etapie życia. Oprócz takich trudności jak spektrum autyzmu czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), które intuicyjnie kojarzone są z wiekiem dorastania, dzieci i młodzież mierzą się również z lękiem, depresją, myślami samobójczymi, nadużywaniem substancji psychoaktywnych czy problemami z jedzeniem (ograniczanie lub nadmierne spożywanie pokarmów). Niepokojące i odbiegające od normy zachowania warto skonsultować ze specjalistą psychiatrą lub psychologiem, który może zasugerować regularne wsparcie w postaci spotkań psychoterapeutycznych.

2024-05-04

Film w gabinecie terapeutycznym? Czyli czym właściwie jest filmoterapia.

Film w gabinecie terapeutycznym? Czyli czym właściwie jest filmoterapia.

Każdemu z nas zdarzyło się zapewne doświadczenie szczególnie intensywnych przeżyć wewnętrznych podczas seansu w kinie bądź zaciszu własnego domu. Filmy potrafią wzbudzać w widzu szczególne emocje i skłaniać do refleksji związanych z samym sobą oraz otaczającym światem. W związku z tym, sama nasuwa się myśl związana z ich wartością terapeutyczną.

2024-02-25

Ewolucja pomocy psychologicznej: perspektywa terapii online

Ewolucja pomocy psychologicznej: perspektywa terapii online

Rewolucja technologiczna dotknęła i przeorganizowała bardzo wiele dziedzin życia na różnych poziomach. Zwłaszcza w obliczu niedawnej pandemii, wiele zawodów przeniosło się do świata online. Podobnie stało się w ostatnich dekadach z praktyką psychoterapeutyczną. Poza standardowymi spotkaniami twarzą w twarz, rozpowszechniło się prowadzenie terapii przy pomocy różnego rodzaju komunikatorów internetowych. Psychoterapeuta i klient łączą się wówczas za pomocą platform do wideokonferencji i w ten sposób odbywa się sesja.

2023-11-18

Narcyzm w psychoterapii

Narcyzm w psychoterapii

Ostatnio możemy spotkać się z rozpowszechnionym przekonaniem na temat tego, że współczesne społeczeństwo coraz bardziej się indywidualizuje, co prowadzi do wzrostu powszechności zachowań i postaw narcystycznych. O narcyzmie więcej niż dotychczas słychać w Internecie, prasie, social mediach… Osoby narcystyczne coraz częściej również podejmują się psychoterapii. W obliczu „popularności” tego zjawiska pojawia się pytanie – czym jest narcyzm w psychoterapii i jak może się manifestować?

2023-10-14

Droga powrotna do siebie: przemoc psychiczna w związku i psychoterapia

Droga powrotna do siebie: przemoc psychiczna w związku i psychoterapia

Jak to się dzieje, że osoba bliska zaczyna stosować przemoc w związku? Jak to się dzieje, że jej ofiara nie odchodzi? Są to pytania, które zadaje sobie wiele osób, szczególnie tych, które są uwikłane w związki przemocowe. Wydaje się to szczególnie trudne do zaakceptowania, że krzywdzić mogą osoby bliskie, do których często ofiary żywią nadal pozytywne emocje, mimo, że są krzywdzone

2023-06-02

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce - Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce - Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Pod koniec ubiegłego roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wydała raport "Dzieci się liczą 2022", już trzecią edycję publikacji, której celem jest opisanie stanu zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Oprócz szerokiej analizy obszarów zdrowia i edukacji, w najnowszym raporcie przeczytamy również o sytuacji dzieci i młodzieży w kontekście doświadczeń pandemii COVID-19 oraz o sytuacji dzieci ukraińskich w Polsce. Jednym z ważniejszych części raportu jest rozdział dotyczący zdrowia psychicznego młodych osób, szeroko opisujący trudności, które stają na przeszkodzie ich prawidłowego i bezpiecznego rozwoju.

2023-03-26

Tęcza w gabinecie psychoterapeuty. Sytuacja psychologiczna osób LGBT+

Tęcza w gabinecie psychoterapeuty. Sytuacja psychologiczna osób LGBT+

Każdy z nas doświadcza stresu. Czasami stresują nas zwyczajne, codzienne zdarzenia, takie jak spóźnienie się na autobus czy zgubienie kluczy do mieszkania. Niekiedy stres związany jest z wydarzeniami życiowymi, które rzadko mają miejsce i są dla nas ważne - np. przeprowadzka, zmiana pracy czy urodzenie dziecka. Czynniki stresotwórcze są różne. Niektórzy z nas doświadczają jednak specyficznego rodzaju stresu, unikatowego dla określonej grupy społecznej. Taki charakter ma stres mniejszościowy, który dotyka osób nieheteronormatywnych.

2023-01-22

Zaburzenie Osobowości Borderline – Psychoterapia

Zaburzenie Osobowości Borderline – Psychoterapia

Zaburzenia osobowości w psychopatologii rozumiane są jako trwałe, usztywnione wzorce myślenia, doświadczania emocji oraz odbierania rzeczywistości, co pociąga za sobą nieelastyczne zachowania i strategie radzenia sobie

2022-11-12

Mechanizmy obronne. O tym jak reagujemy na trudne dla nas fakty i sytuacje

Mechanizmy obronne. O tym jak reagujemy na trudne dla nas fakty i sytuacje

Mechanizmy obronne to reakcje psychiczne, które pojawiają się w sytuacjach wywołujących poczucie lęku i osobistego zagrożenia. Czynniki, które wywołują stres pochodzą zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz człowieka. Ochrona polega na niedopuszczaniu do siebie negatywnych myśli i tym samym redukuje obecność nieakceptowanych emocji

2022-08-17

Wakacje od terapii. O znaczeniu przerwy w procesie psychoterapeutycznym

Wakacje od terapii. O znaczeniu przerwy w procesie psychoterapeutycznym

Wakacje w pełni, trwa sezon urlopowy i sporo z nas z utęsknieniem wyczekuje odpoczynku od codziennych obowiązków. Jednak o ile przeważnie własna wakacyjna przerwa budzi dużo przyjemnych emocji, o tyle dłuższa nieobecność psychoterapeuty może wywoływać wśród pacjentów trudne uczucia m.in. silny lęk, złość czy poczucie opuszczenia

2022-07-27

Fakty i mity na temat psychoterapii grupowej

Fakty i mity na temat psychoterapii grupowejWiększość z nas ma pewne wyobrażenie na temat tego, czym jest i jak wygląda terapia grupowa. Może być ono zbudowane na podstawie własnego doświadczenia, relacji osób z naszego otoczenia albo fachowej literatury. Często jednak swoją wiedzę czerpiemy również z książek, filmów czy seriali, w których obraz terapii grupowej może być mniej lub bardziej zakrzywiony na potrzeby fabuły lub wynikać z niewiedzy autora. W ten sposób powstają pewne mity, które mogą niepokoić, a nawet zniechęcać do dołączenia do grupy terapeutycznej mimo odczuwania takiej potrzeby
2022-05-16

Emocje w sytuacji pomagania

Emocje w sytuacji pomagania

Pod koniec lutego zmierzyliśmy się z rosyjskim atakiem na Ukrainę. To wydarzenie burzy pewien porządek, w którym dotąd funkcjonowaliśmy, wpływa na poczucie bezpieczeństwa. W związku z nim pojawia się wiele emocji, zarówno związanych ze współczuciem Ukraińcom jak i obawą o własną stabilizację

2022-02-13

O rok starsi… Osoby w dojrzałym wieku a psychoterapia

O rok starsi… Osoby w dojrzałym wieku a psychoterapia

Niedawno świętowaliśmy rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego. Z jednej strony symbolicznej zmianie daty towarzyszy zazwyczaj wzrost motywacji związanej z postanowieniami i celami, z drugiej zaś – wszyscy stajemy się o rok starsi. Z tego powodu warto przyjrzeć się sytuacji osób starszych, także w kontekście dobrostanu psychicznego.

2022-01-17

(Nie)świadome zakupy

(Nie)świadome zakupy

Za nami grudzień - miesiąc zakupów. Już w listopadzie w mediach pojawiały się reklamy zapowiadające świąteczne obniżki, a później wyprzedaże w ramach czyszczenia magazynów na koniec roku. Mimo że według badań na święta wydaliśmy znacznie mniej, niż przed pandemią, to jak co roku całe tłumy ludzi przemierzały sklepy w poszukiwaniach prezentów dla bliskich.

2021-11-06

Trudny powrót do normalności

Trudny powrót do normalności

W ostatnich tygodniach polskie szkoły i uczelnie ponownie powitały w swoich murach uczniów i studentów. Pierwsza z grup „rozgrzewkę” ma już za sobą – większość placówek powróciła do nauczania stacjonarnego jeszcze w czerwcu. Jeśli chodzi o studentów, dla wielu z nich to pierwszy raz od bez mała 19 miesięcy, kiedy wracają na sale wykładowe. Okazuje się jednak, że tak długo wyczekiwany „powrót do normalności”, nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

2021-05-30

Czym jest miłość?

Czym jest miłość?

Czym jest miłość? Czy można ją jednoznacznie zdefiniować? W encyklopedii PWN możemy znaleźć obszerną definicję miłości, jak była rozumiana kiedyś i jak jest rozumiana dzisiaj.

2021-03-13

Teorie spiskowe – dlaczego w nie wierzymy?

Teorie spiskowe – dlaczego w nie wierzymy?

Mimo, iż rok 2020 już za nami, jednego możemy być pewni – na zawsze zapisał się w historii ludzkości. Pandemia koronawirusa odbiła na nas wszystkich niesamowite piętno i zawładnęła naszym życiem. Google Trends sprawdziło, że hasło „koronawirus” było najczęściej wyszukiwanym słowem w przeglądarce Google w Polsce przez cały 2020 rok.

2020-12-14

Fakty i mity psychoterapii

Fakty i mity psychoterapii

Funkcjonuje wiele stereotypów odnośnie tego, co dzieje się podczas psychoterapii oraz jaka jest rola psychoterapeuty. Szukamy kogoś kto pocieszy, uspokoi, pochwali, powie jak dobrze żyć… Poniższy tekst dotyczy tego, co nie wydarzy się w trakcie sesji psychoterapeutycznej. Opisuje zachowania, które choć bywają pomocne w relacjach z przyjaciółmi, w kontakcie terapeutycznym nie są obecne.

2020-08-12

Podcast: Pierwsza konsultacja psychoterapeutyczna. Odcinek 2, cz. 2

Podcast: Pierwsza konsultacja psychoterapeutyczna. Odcinek 2, cz. 2

Podcast zespołu Ośrodka PSYCHE PLUS „Rozmowy o psychoterapii i psychiatrii”

Rozmówczyni: dr Małgorzata Jędrasik-Styła - psycholog, psychoterapeutka.

Zapraszamy na drugą część rozmowy. Pierwsze konsultacje są takim sprawdzaniem, badaniem tego, czy to właśnie z tą osobą chcielibyśmy podjąć dalszą pracę, już jako stałą psychoterapię. Nie wszystkie osoby, które decydują się na pierwszą wizytę, wiedzą, czego chcą dalej, czego oczekują od kontaktu z psychoterapeutą.

2020-07-16

Podcast: Pierwsza konsultacja psychoterapeutyczna. Odcinek 2, cz. 1

Podcast: Pierwsza konsultacja psychoterapeutyczna. Odcinek 2, cz. 1

Podcast zespołu Ośrodka PSYCHE PLUS „Rozmowy o psychoterapii i psychiatrii”

Rozmówczyni: dr Małgorzata Jędrasik-Styła - psycholog, psychoterapeutka.

Zapraszamy na pierwszą część rozmowy. Tematem naszej rozmowy będzie pierwsza konsultacja u psychoterapeuty. Chcielibyśmy, żeby nasza dzisiejsza rozmowa pomogła osobom, które zdecydowały się na pierwszą konsultację i zastanawiają się, jak będzie ona wyglądać. Może się ona wiązać ze stresem i niepewnością, więc mamy nadzieję, że uda nam się dzisiaj rozwiać kilka takich obaw.

2020-06-09

Podcast: Psychoterapia online. Odcinek 1, cz. 2

Podcast: Psychoterapia online. Odcinek 1, cz. 2

Podcast zespołu Ośrodka PSYCHE PLUS „Rozmowy o psychoterapii i psychiatrii”

Rozmówca: dr Rafał Styła - psycholog, psychoterapeuta.

Zapraszamy na drugą część rozmowy. Wcześniej rozmawialiśmy raczej o psychoterapii zdalnej pacjentów, którzy są już w stałej terapii, więc teraz chciałabym Cię zapytać o osoby, które w obecnej sytuacji chciałyby się zgłosić do psychoterapeuty po raz pierwszy.

2020-06-02

Podcast: Psychoterapia online. Odcinek 1, cz. 1

Podcast: Psychoterapia online. Odcinek 1, cz. 1

Podcast zespołu Ośrodka PSYCHE PLUS „Rozmowy o psychoterapii i psychiatrii”

Rozmówca: dr Rafał Styła - psycholog, psychoterapeuta.

Dzisiaj porozmawiam z nim o psychoterapii zdalnej, przez internet. Jest to bardzo aktualny temat, ponieważ w związku z obecną sytuacją polska psychoterapia właściwie całkowicie przeszła na formę zdalną.

2020-04-05

Jak przetrwać samoizolację domową? Psychologiczne reakcje na przymusowe przebywanie w domu

Jak przetrwać samoizolację domową? Psychologiczne reakcje na przymusowe przebywanie w domuObecna sytuacja zarówno w Polsce jak i na całym świecie daje nam wszystkim wiele do myślenia. Znaleźliśmy się w nowej i niezwykle trudnej sytuacji. Z niemal nieograniczonych dotąd możliwości w poruszaniu się i korzystaniu ze wszelkich dostępnych dóbr, przeszliśmy do samoizolacji domowej, braku spotkań towarzyskich oraz ograniczeń zakresie uprawiania sportu poza domem. I choć niektórzy na początku ucieszyli się z wizji pracy w systemie home office, to po pewnym czasie mogą odczuwać spory dyskomfort z tym związany. Jak naprawdę wygląda domowa kwarantanna w czasach pandemii koronawirusa i jak to wpływa na nasze zdrowie psychiczne?
2019-12-22

„Nigdy Ci nie tego nie zapomnę!” czyli o wybaczaniu w kontekście Świąt Bożego Narodzenia

„Nigdy Ci nie tego nie zapomnę!” czyli o wybaczaniu w kontekście Świąt Bożego Narodzenia

W radiu kolędy, w kuchni zamieszanie, a na mieście unosi się zapach piernika. Jeszcze trochę pędzimy, żeby za niedługo zasiąść przy jednym stole z bliskimi, a czasem i dalszymi krewnymi, spotkać się z przyjaciółmi i celebrować wolny czas w gronie tych, na których nam najbardziej zależy. Wśród tych bliskich, z którymi przyjdzie nam łamać się opłatkiem są też Ci, którzy zawiedli nasze zaufanie, zburzyli dobry nastrój, sprawili, że poczuliśmy się skrzywdzeni. Jak wytrzymać przy jednym stole z tymi, którym nie potrafimy wybaczyć?.

2019-10-29

Gdy Ciebie zabraknie… czyli jak myśleć o stratach

Gdy Ciebie zabraknie… czyli jak myśleć o stratach

Początek listopada to trudny moment dla wielu osób. Święto Zmarłych to czas zadumy i wspomnień bliskich, którzy odeszli z naszego życia. Ten dzień wiąże się z różnymi emocjami, jednak to, co wspólne dla wszystkich, to doświadczenie straty.

2019-07-27

Psychologia jedzenia, czyli o tym, jak kolor talerza może wpływać na odbiór smaku jedzonej z niego potrawy. Część druga

Psychologia jedzenia, czyli o tym, jak kolor talerza może wpływać na odbiór smaku jedzonej z niego potrawy. Część drugaW pierwszej części tekstu (patrz: poprzedni wpis) spróbowałam przybliżyć temat możliwej modyfikacji doznań smakowych spożywanej potrawy przez różnorodne aspekty jej podania, prezentując badania dotyczące koloru jedzenia oraz koloru naczyń, na których jest ono podane. W poniższym tekście, czyli drugiej części, poszerzę temat, opisując jak rodzaj sztućców, temperatura dania, wielkość porcji oraz tekstura dania mogą wpływać na odbiór jego smaku.
2019-05-30

Psychologia jedzenia, czyli o tym, czy kolor talerza może wpływać na odbiór smaku jedzonej z niego potrawy. Część pierwsza

Psychologia jedzenia, czyli o tym, czy kolor talerza może wpływać na odbiór smaku jedzonej z niego potrawy. Część pierwszaBadania prowadzone w obrębie psychologii jedzenia cieszą się ostatnimi laty niemałym powodzeniem wśród naukowców. Zainteresowanie to nie dziwi, ponieważ pożywienie jest jednym z głównych aspektów funkcjonowania człowieka. Rozwój metod i narzędzi badawczych pozwala odkrywać coraz bardziej złożone zjawiska i zależności w tej dziedzinie. Aspektem będącym składową psychologii jedzenia, na którym chciałabym skupić się w poniższym tekście jest doznanie smakowe oraz możliwość jego modyfikacji poprzez działanie różnorodnych czynników.
2019-04-11

Znaczenie ciała w psychoterapii

Znaczenie ciała w psychoterapii

Lekarz nie leczy złamania nogi, choroby nerek, płuc, serca, lecz chorego ze złamaną nogą, chorego z uszkodzeniem nerek itp. Nie chodzi tu o odmianę słów, lecz o praktyczną i dość banalną uwagę, że leczymy chorego człowieka, a nie chory narząd. Złamanie kończyny identyczne w lokalizacji stanowi inny problem lekarski u dwudziestoletniego chorego, niż u siedemdziesięcioletniego. Podobnie nie możemy mówić o chorobach „psychicznych” w przeciwstawieniu do chorób „somatycznych”. Pojęcie „chorej duszy” jest równie fałszywe jak pojęcie „chorego ciała”. Mamy do czynienia nie z chorym ciałem czy chorą duszą (psychiką), ale z chorym człowiekiem.

Antoni Kępiński, „Rytm życia”

2019-02-15

"Jedzenie jest dla słabych ludzi". Internetowe społeczności pro-ana i pro-mia - zagrożenie czy pomoc w chorobie?

"Jedzenie jest dla słabych ludzi". Internetowe społeczności pro-ana i pro-mia - zagrożenie czy pomoc w chorobie?„Jedzenie jest dla słabych ludzi”; „Jeśli inni mówią Ci, że jesteś za chuda to Ci zazdroszczą”; „Jeśli inni widzą problem w Twoim stylu życia, to jest to ich problem, a nie Twój”. W "świecie motylków" (osoby należące do społeczności pro-ana nazywają siebie motylkami) można poczuć się rozumianym, akceptowanym i potrzebnym. Wspieranie się i chwalenie za przejawianie zachowań anorektycznych daje poczucie przynależności do grupy. Kto inny jak nie druga osoba zmagająca się z takimi samymi problemami zrozumie nasze myśli i uczucia? Stopniowo, niemal niezauważalnie, świat wirtualny zajmuje miejsce realnej rzeczywistości… Łatwo zapomnieć o tym jak bardzo jest niebezpieczny.
2019-01-11

Wpływowi mieszkańcy naszego brzucha. Mikrobiota jelitowa a zaburzenia emocjonalne i psychiczne

Wpływowi mieszkańcy naszego brzucha. Mikrobiota jelitowa a zaburzenia emocjonalne i psychiczne

Ludzkie ciało jest gospodarzem ogromnej liczby różnorodnych drobnoustrojów (mikroorganizmów), które pełnią ważne i korzystne dla nas funkcje. O ile to, że oddziałują one na naszą fizjologię (np. uczestniczą w procesie trawienia) jest wiedzą powszechnie znaną, o tyle ich wpływ na nasze funkcjonowanie emocjonalne i zdrowie psychiczne może wydawać się czymś niejasnym i zaskakującym. Coraz większa liczba pojawiających się w ostatnich latach publikacji naukowych dotyczących zależności między mikroorganizmami a psychiką otwiera całkowicie nowy rozdział w psychiatrii i psychologii, a także powoli rozjaśnia nam tę fascynującą, acz wciąż zagadkową kwestię.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel