Blog
Psychoterapia dzieci i młodzieży
Problemy zdrowia psychicznego dotykają dzieci na coraz wcześniejszym etapie życia. Oprócz takich trudności jak spektrum autyzmu czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), które intuicyjnie kojarzone są z wiekiem dorastania, dzieci i młodzież mierzą się również z lękiem, depresją, myślami samobójczymi, nadużywaniem substancji psychoaktywnych czy problemami z jedzeniem (ograniczanie lub nadmierne spożywanie pokarmów). Niepokojące i odbiegające od normy zachowania warto skonsultować ze specjalistą psychiatrą lub psychologiem, który może zasugerować regularne wsparcie w postaci spotkań psychoterapeutycznych.
Film w gabinecie terapeutycznym? Czyli czym właściwie jest filmoterapia.
Każdemu z nas zdarzyło się zapewne doświadczenie szczególnie intensywnych przeżyć wewnętrznych podczas seansu w kinie bądź zaciszu własnego domu. Filmy potrafią wzbudzać w widzu szczególne emocje i skłaniać do refleksji związanych z samym sobą oraz otaczającym światem. W związku z tym, sama nasuwa się myśl związana z ich wartością terapeutyczną.
Ewolucja pomocy psychologicznej: perspektywa terapii online
Rewolucja technologiczna dotknęła i przeorganizowała bardzo wiele dziedzin życia na różnych poziomach. Zwłaszcza w obliczu niedawnej pandemii, wiele zawodów przeniosło się do świata online. Podobnie stało się w ostatnich dekadach z praktyką psychoterapeutyczną. Poza standardowymi spotkaniami twarzą w twarz, rozpowszechniło się prowadzenie terapii przy pomocy różnego rodzaju komunikatorów internetowych. Psychoterapeuta i klient łączą się wówczas za pomocą platform do wideokonferencji i w ten sposób odbywa się sesja.