Blog

2015-05-18

Zaburzenie integracji, zaburzenie dostrojenia się, zaburzenie myślenia i percepcji. Alternatywne nazwy dla schizofrenii na świecie

Zaburzenie integracji, zaburzenie dostrojenia się, zaburzenie myślenia i percepcji.  Alternatywne nazwy dla schizofrenii na świecieWyrażenie schizofrenia pochodzi z języka starogreckiego. Składa się z dwóch członów –  „rozszczepić” i  - „umysł”. W języku polskim podobnie jak w języku angielskim, nie tłumaczy się tej nazwy, ale zostawia w jej pierwotnym kształcie. W większości krajów świata używany jest termin „schizofrenia”, chociaż w niektórych państwach funkcjonuje tłumaczenie tego pojęcia, czyli „rozszczepienie umysłu”.
2015-05-11

Maj zanurzony w psychologii. Lista konferencji i innych wydarzeń z dziedziny psychologii odbywających się w maju w Warszawie

Maj zanurzony w psychologii. Lista konferencji i innych wydarzeń z dziedziny psychologii odbywających się w maju w Warszawie Dla wszystkich Czytelników bloga PSYCHE PLUS przygotowaliśmy listę konferencji i wydarzeń tematycznie powiązanych z zagadnieniami z dziedziny psychologii w tym przede wszystkim psychoterapii, które odbędą się jeszcze w maju b.r. w Warszawie. Wydarzenia podzieliliśmy na trzy kategorie: (1) dla profesjonalistów, (2) organizowane przez studentów dla studentów (ale nie tylko) oraz (3) wydarzenia popularno-naukowe oraz uporządkowaliśmy je chronologicznie. Zachęcamy do aktywnego udziału!
2015-05-04

Kolega z "paczki" dostaje psychozy

Kolega z "paczki" dostaje psychozyGdy pewnego dnia, kilka lat temu, okazało się, że mój dobry znajomy (dla ułatwienia nazwę go Jankiem*), w trybie nagłym trafił do szpitala psychiatrycznego, byłam w szoku. Nie znałam wtedy żadnej innej osoby, która doświadczyła psychozy, a tym bardziej takiej, u której zdiagnozowano schizofrenię (albo nie wiedziałam, że znam).
    pixel