Blog
2015-04-27
Czy Polska jest zieloną wyspą (prawie) bez depresji? Zaskakujące wyniki badania EZOP Polska
W ubiegłą sobotę organizowaliśmy dzień otwarty ośrodka PSYCHE PLUS, w trakcie którego odbył się m.in. cykl wykładów pod wspólnym tytułem: „Depresja, lęk, bezsenność. Co trapi mieszkańca wielkiego miasta?”. Wybrany tytuł sugeruje stosunkowo częste występowanie depresji wśród m.in. nas, mieszkańców Warszawy. Taką myśl potwierdzają zebrane dane -około 10% ludzi na świecie przynajmniej raz w życiu zachoruje na depresję [1] a w ciągu jednego roku depresji doświadcza 5% populacji Unii Europejskiej [2]. Nie bez kozery (tj. są na to twarde dowody) WHO pisze o depresji jako o „globalnym kryzysie”.
2015-04-20
Wstępniak #2
Mija, mija czas i już nasze dziecko zaczyna podnosić główkę. Jeszcze jest malutkie - dopiero 5 tygodni temu przyszło na świat, a niewiele wcześniej było w niebycie. Zaczęło się od wstępniaka – krzyk dziecka, że jest na świecie. Następnie niemowlę zaczęło wierzgać nogami i dzielić się swoimi przemyśleniami (tak, ten mały bejbiczek!). Ujęło to w formie jednego tekstu specjalistycznego na temat analizy grupowej, trzech tekstów na temat psychozy, dwóch tekstów na temat depresji oraz jednej recenzji filmu.
2015-04-13
Depresja osób starszych
Gdy myślimy o problemach osób w starszym wieku, jednymi z pierwszych skojarzeń są zapewne choroby somatyczne czy obniżająca się sprawność fizyczna. Mniej oczywista może być myśl, że seniorzy stosunkowo często borykają się z depresją. Badania wskazują, że ten problem dotyka 8% - 15% osób po 65. roku życia.
2015-04-06
Depresja jest jak nowotwór
Książka „Życie wypuszczone z rąk”, która niedawno ukazała się w Polsce, jest nie tylko biografią znakomitego niemieckiego bramkarza Roberta Enke, ale także źródłem informacji na temat potencjalnie śmiertelnej choroby jaką jest depresja. Zainteresowanych zachęcam do sięgnięcia po książkę, a także do przeczytania wywiadu z jej autorem – Ronaldem Rengiem .