Webinar
Praca z trudnym pacjentem. Rozumienie znaczenia prymitywnych mechanizmów obronnych i komunikacji pozawerbalnej w terapii indywidualnej i grupowej

Zapraszamy na szkolenie on-line; Sobota, 10 maja 2025, godz. 10:00
Praca z tzw. „trudnym pacjentem" w psychoterapii grupowej i indywidualnej stawia przed terapeutą szczególne wyzwania – zarówno na poziomie technicznym, jak i emocjonalnym. W centrum tych trudności często znajdują się niedojrzałe mechanizmy obronne oraz niejednoznaczna, a czasem silnie destabilizująca komunikacja pozawerbalna. Jak zachować kontakt z pacjentem, który z jednej strony potrzebuje relacji terapeutycznej, a z drugiej – poprzez swoje zachowania utrudnia lub sabotuje jej rozwój? Jak odczytywać i rozumieć przekaz płynący poza słowami – w napięciu ciała, mimice, spojrzeniu czy milczeniu?
Nadawanie znaczenia doświadczeniom traumatycznym podczas psychoterapii

Zapraszamy do zakupu dostępu do szkolenia on-line
Wrażliwość na zagadnienia traumy (trauma informed) jest zmianą pytania na „co z tobą nie tak?", czy grzeczniej „jaką masz diagnozę?" na pytanie „co ci się wydarzyło?". Psychoterapia od zarania boryka się z dylematem w jakim stopniu psychopatologia jest rezultatem przeżytych doświadczeń. Teorie psychologiczne próbują określić znaczenie traumy w powstawaniu tego, co określamy jako zaburzenie psychiczne, natomiast psychoterapia szuka możliwości uleczenia konsekwencji różnego rodzaju traum.
Psychodynamiczne rozumienie działania leków psychiatrycznych – jak nie pozwolić na zamknięcie naszego myślenia po zdaniu „to po tych lekach”.

Zapraszamy do zakupu dostępu do szkolenia on-line
Często relacja osoby leczonej substancjami psychotropowymi dotycząca odczuć w trakcie leczenia farmakologicznego jest przyjmowana wyłącznie w warstwie dosłownej – słowa „to po tych lekach” są słyszane jako konkret. Przy takim podejściu są wyłączone z pola myślenia i interpretacji. Tymczasem relacje pacjentów na temat odczuwanych i domniemanych skutków przyjmowanych przez nich leków psychiatrycznych mogą być takim samym polem do interpretacji, jak wszystkie inne treści przekazywane przez te osoby w trakcie psychoterapii.
Zoom na relację psychoterapeutyczną. Synchronizacja, a mentalizacja i pomieszczanie w psychoterapii indywidualnej

Zapraszamy do zakupu dostępu do szkolenia on-line
Współcześnie badania naukowe dają jednoznaczne dowody na to, że relacja terapeutyczna jest ściśle powiązana z efektywnością psychoterapii. Obecnie badacze psychoterapii nie zastanawiają się już czy relacja leczy, tylko zagłębiają się w zrozumienie natury tego złożonego zjawiska.
Terapia Psychodeliczna (na horyzoncie): dla kogo, dlaczego oraz relacja do innych form terapii

Zapraszamy do zakupu dostępu do szkolenia on-line
Po latach konsekwentnego podkreślania szkodliwości substancji psychodelicznych, w ostatnim czasie nastąpił zwrot ku ponownemu zainteresowaniu medycznym zastosowaniem psychodelików. Substancje zmieniające świadomość były z powodzeniem wykorzystywane we wspomaganiu zdrowia od wielu tysięcy lat. Obecnie, kontynuując prace rozpoczęte jeszcze w latach 50 XX wieku, naukowcy wskazują na związek między zastosowaniem terapii psychodelicznej a zmniejszeniem objawów depresji, zaburzeń lękowych czy efektywniejszym leczeniem uzależnienia od alkoholu.
Wymiary seksualności i tożsamości płciowej: niebinarność, inter- oraz transpłciowość w gabinecie terapeutycznym

Zapraszamy do zakupu dostępu do szkolenia on-line.
Temat tożsamości płciowej często obecnie pojawia się w Polsce w dyskursie publicznym. Jako społeczeństwo zaczynamy wychodzić poza tradycyjne myślenie o płci i próbujemy zauważyć oraz zrozumieć osoby, które w swoim zachowaniu wykraczają poza silnie ugruntowany, binarny podział. Niestety w wielu miejscach nadal można się natknąć na znaczne spłycanie pojęć z zakresu seksualności oraz używanie ich w nieodpowiedni (niekiedy wręcz raniący) sposób co pokazuje, że nasza wiedza w tym obszarze wciąż nie jest pełna.