Czym jest miłość?

2021-05-30
Czym jest miłość?

Czym jest miłość? Czy można ją jednoznacznie zdefiniować? W encyklopedii PWN możemy znaleźć obszerną definicję miłości, jak była rozumiana kiedyś i jak jest rozumiana dzisiaj. Znajdziemy tam również rodzaje miłości, np. braterską, rodzicielską, romantyczną, miłość do przedmiotu. Każda z nich jest inna. Słownik języka polskiego podaje nam 6 różnych sposobów, jak możemy rozumieć miłość:

«głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie»

«silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich»

«poczucie silnej więzi z czymś, co jest dla kogoś wielką wartością»

«głębokie zainteresowanie czymś, znajdowanie w czymś przyjemności»

«obiekt czyichś uczuć i pragnień»

«pożycie seksualne»

(SJP, 2021)

Jak widzimy, miłości można nadać różne, często odległe od siebie znaczenia. Jednak, czy potrzebujmy definicji, aby ją poczuć? Czy miłość zawsze ma pozytywny wydźwięk? Czy miłość, która nie jest obarczona bólem, w ogóle istnieje? Wpisując w Google słowa i frazy takie jak: miłość, rodzaje miłości, definicja miłości, znajdziemy mnóstwo stron i artykułów poświęconych tej tematyce. Kiedy wpiszemy frazę najsilniejszy rodzaj miłości najczęściej pojawiającym się rozwinięciem jest miłość rodzicielska, macierzyńska. To miłość między rodzicem a dzieckiem, a w szczególności matką a dzieckiem, jest kategoryzowana jako najsilniejszy i nierozerwalny rodzaj miłości. Z drugiej strony, miłość ta może być jednym z najboleśniejszych doświadczeń człowieka i co najważniejsze, rzutuje na całe jego dalsze życie.

W książce Miry Marcinów „Bezmatek” opisana została miłość między matką a córką. Zdefiniowana została jako najsilniejszy i jednocześnie najtrudniejszy rodzaj miłości, jaki może łączyć dwoje ludzi. Z początku niewinna, czysta, dziecięca, idealizująca Matkę, z czasem dojrzewająca, zauważająca coraz więcej jej „braków”, wad i niezrozumiałych dla córki zachowań. Książka ta w sposób zaskakująco perfekcyjny, momentami brutalny, jednak nadzwyczaj prawdziwy opisuje relacje, jakie w toku życia łączą dwie kobiety, matkę i córkę. Ukazuje dynamiczny charakter tej więzi, często niezgodę i złość.

„Bezmatek” jest jednocześnie poetycki i pospolity. Nie raz rozśmieszy czytelnika, nie raz poruszy go do głębi, trafi w zakamarki, o których nie mieliśmy pojęcia. Pokazuje, że miłość między matką a córką jest piękna, trudna, pełna wyrzeczeń z obu stron, niezrozumienia, zwątpienia, nadziei. Przynosi najpiękniejsze, ale i najgorsze wspomnienia, wypełnia każdy moment życia, uzależnia, nie da się o niej zapomnieć, i nawet śmierć ich nie rozłączy…

„Bezmatek” to również pokazanie czytelnikowi, że wszystko ma swój czas, radość, śmiech, łzy i żal. Że nie ma jednej definicji relacji, która będzie odpowiednia dla wszystkich, nie ma jednego sposobu przeżywania, jednego sposobu na życie, a przede wszystkim, nie ma jednego rodzaju miłości. Każdy musi przeżyć swoje życie, na swój własny sposób.

„Bezmatek” nie jest książką jedynie dla matek i córek, nie jest tylko dla osób, które straciły swą miłość, które miały tylko trudną lub tylko piękną relację z własną matką. To nowe spojrzenie na jakże znaną od lat miłość. Ta książka jest dla nas wszystkich i każdy czytelnik znajdzie w niej to, co najważniejsze dla niego.


BIBLIOGRAFIA

1. Marcinów, M. (2020). Bezmatek. Znak

2. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/milosc;3941590.html

3. https://sjp.pwn.pl/slowniki/mi%C5%82o%C5%9B%C4%87.html

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel