Z terapii rodzinnej może skorzystać rodzina, która przeżywa kryzys lub boryka się z trudnościami, z którymi sama nie może sobie poradzić. Trudności te mogą być związane z chorobą, psychiczną bądź somatyczną, jednego z członków rodziny, a także z kryzysem, który może się pojawić podczas tzw. zmiany etapu życia, np. kryzys między rodzicami a nastolatkiem.
Terapia rodzinna jest sytuacją dobrowolną i niezbędna jest w niej współpraca wszystkich zainteresowanych, co nie oznacza że nie można mieć wątpliwości co do sensowności korzystania z terapii. Jednak pozytywne zmiany w rodzinie są możliwe wówczas, gdy istnieje zaangażowanie w pracę nad zmianą. W zależności od problemów, na spotkania mogą być zapraszani różni członkowie rodziny. Czasem mogą to być osobne sesje dla rodziców, osobne dla dzieci, jest to uzgadniane z poszczególnymi osobami w rodzinie.
Jednym ze źródeł terapii rodzinnej jest myślenie systemowe (teoria systemów). Oznacza to, że problemy, z jakimi zgłasza się do terapii rodzina będą rozpatrywane, jako problemy całego „systemu rodzinnego”. Terapeuta pyta o to, jak dany problem wpływa na relacje pomiędzy poszczególnymi osobami w rodzinie i co można zrobić, by go rozwiązać. Jeśli w trakcie terapii pojawią się problemy, które wymagają innego podejścia (np. objawy depresyjne u jednego z członków rodziny wymagające leczenia farmakologicznego), terapeuta wskaże osobę z zespołu, do której należy się zgłosić w tej sprawie po pomoc.
Częstotliwość oraz czas trwania spotkań: Na ogół spotkania odbywają się co 2-3 tygodnie, a terapia trwa około 10-15 spotkań, czas ten jest dopasowywany do potrzeb i ustalany w trakcie trwania terapii. Decyzja o zakończeniu terapii podejmowana jest wspólnie przez rodzinę i terapeutę/terapeutów z nią pracujących.
Terapię rodzin w naszym ośrodku prowadzi:
Monika Długokęcka Psycholog, Psychoterapeuta
Prowadzi psychodynamiczną psychoterapię indywidualną oraz grupową osób dorosłych. Posiada Certyfikat Psychoterapeuty nr 50, oraz Certyfikat Analityka Grupowego nr 47 przyznany przez Instytut Analizy Grupowej Rasztów (IGAR), posiadający rekomendację Europejskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalitycznej, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz atest Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Psychologicznie pracuje z pacjentami od 1996 roku.
Czytaj więcejDr Grażyna Fabiszewska Psycholog, Psychoterapeuta
Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię par i rodzin. Jest w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy Grupowej "Rasztów" (IAGR), aktualnie w procesie certyfikacji, pracuje pod stałą superwizją.
Czytaj więcejJoanna JurekPsycholog, Psychoterapeuta
Pracuje psychoterapeutycznie od 2012r. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży oraz terapię rodzin i par. Jest w trakcie certyfikacji do tytułu Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Naukowo związana z Zakładem Terapii Rodzin i Psychosomatyki, Katedry Psychiatri UJ w Krakowie.
Czytaj więcejIlona Przeciszewska Psycholog, Psychoterapeuta
Prowadzi psychoanalitycznie zorientowaną psychoterapię indywidualną dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży oraz psychologiczne konsultacje dla rodziców. Szkolenie psychoterapeutyczne odbywa w Polskim Towarzystwie Psychoterapii Psychoanalitycznej. Ukończyła Kurs Psychoterapii Psychoanalitycznej Dzieci i Młodzieży.
Czytaj więcej