Dojrzewanie jest okresem, w którym zarówno dziecko, jak i jego rodzice muszą zmierzyć się z niełatwym procesem zmian rozwojowych, zachodzących w obszarze fizyczności adolescenta, jego relacji społecznych oraz emocjonalności. Jest to czas pojawiania się wielu pytań i wewnętrznych konfliktów dotyczących m.in. własnej tożsamości, hierarchii wartości, potrzeby otrzymywania wsparcia i jednoczesnej potrzeby niezależności. Jest to również okres rozwoju psychoseksualnego –okres poznawania własnej seksualności, przeżywania pierwszych zauroczeń, miłości i (niekiedy bardzo bolesnych) zawodów. Z uwagi na szybkość doświadczanych zmian i towarzyszącą im chwiejność emocjonalną, jest to również czas narażony na wiele trudności czy kryzysów rozgrywających się na płaszczyźnie relacji z innymi osobami oraz samym sobą.
Intensywność doświadczeń towarzyszących temu okresowi może być zwielokrotniana przez pojawiające się lub narastające problemy psychiczne. Z uwagi na nie poszukiwanie własnej tożsamości może przybierać formę zachowań ryzykownych, łamiących normy społeczne i wzbudzających niepokój w otoczeniu. Zaburzeniom rozwoju emocjonalnego i społecznego może towarzyszyć niecierpliwość, nadpobudliwość, agresja, impulsywność, lub wycofanie i nieśmiałość, wewnętrzny niepokój, częsta zmienność nastroju, czy zaniżone poczucie własnej wartości, a także trudności w nauce (lęk przed pójściem do szkoły, przed oceną, problemy z koncentracją). Innymi przejawami trudności mogą być:
- natręctwa
- zaburzenia jedzenia
- depresje
- obniżony nastrój i negatywizm
- myśli i próby samobójcze
- poczucie rutyny i nudy
- moczenie nocne
- zaburzenia nerwicowe
- zaburzenia psychosomatyczne
- trudności związane z sytuacją rodzinną (rozwód rodziców, zamiana miejsca zamieszkania, choroba w rodzinie)
Oferowaną przez nas formą pomocy psychologicznej jest psychoterapia indywidualna. Każdorazowo poprzedzają ją konsultacje dziecka i rodziców z psychoterapeutą, których celem jest zrozumienie trudności i ustalenie najlepszej formy pomocy. W trakcie regularnych spotkań dziecko ma możliwość m.in. zdobycia umiejętności rozumienia i radzenia sobie w sposób konstruktywny z własnymi uczuciami, rozwija umiejętność rozpoznawania emocji innych osób, może przyglądać się własnym potrzebom i trudnościom związanym z okresem dorastania.
Nasi specjaliści pracują z dziećmi / młodzieżą w różnym wieku. W zależności od terapeuty, pracują z osobami, które ukończyły 16-sty, 15-sty albo 12-sty rok życia. Pierwsza konsultacja dziecka, w zależności od psychoterapeuty, odbywa się wspólnie z rodzicem / rodzicami albo poprzedzona jest konsultacją z samym rodzicem / rodzicami. Szczegóły dotyczące grup wiekowych oraz sposobu pracy zamieszczone zostały na profilu danego psychoterapeuty. Psychoterapia odbywa się minimum raz w tygodniu, a sesja trwa 50 minut.
Psychoterapię młodzieży w naszym ośrodku prowadzą:
Dr Grażyna Fabiszewska Psycholog, Psychoterapeuta
Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz terapię par i rodzin. Jest w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy Grupowej "Rasztów" (IAGR), aktualnie w procesie certyfikacji, pracuje pod stałą superwizją.
Czytaj więcejMichał Barański Psycholog, Psychoterapeuta
Prowadzi psychoterapię indywidualną, również w języku angielskim. Łączy pracę psychoterapeutyczną z doświadczeniem pracy biznesowej w międzynarodowych firmach. Doświadczenie psychoterapeutyczne zdobywał od 1993 r., pracując z młodzieżą w Młodzieżowym Ośrodku Psychologicznym oraz młodymi dorosłymi w Akademickim Ośrodku Psychoterapii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów” (IAGR).
Czytaj więcejDr Rafał StyłaPsycholog, Psychoterapeuta, Superwizor
Psychoterapeutycznie pracuje od 2007 roku. Prowadzi psychoterapię indywidualną (również w j. angielskim) oraz grupową. Uzyskał Certyfikat Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (nr 206) oraz Certyfikat Analityka Grupowego (nr 46) przyznany przez Instytut Analizy Grupowej „Rasztów” (IAGR). Jest kandydatem na szkoleniowego analityka grupowego oraz superwizora IAGR. Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii. Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcejJoanna JurekPsycholog, Psychoterapeuta
Pracuje psychoterapeutycznie od 2012r. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży oraz terapię rodzin i par. Jest w trakcie certyfikacji do tytułu Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Naukowo związana z Zakładem Terapii Rodzin i Psychosomatyki, Katedry Psychiatri UJ w Krakowie.
Czytaj więcejAgnieszka MikołajonekPsycholog, Psychoterapeuta
Specjalista psycholog kliniczny, specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta. Magister psychologii. Ukończyła 4-letnią specjalizację z psychologii klinicznej zaburzeń psychicznych osób dorosłych. Ukończyła 4-letnie szkolenie w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”, posiadającym rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz atest Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Posiada certyfikat w zakresie terapii uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia – Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Czytaj więcejAneta NieznańskaPsycholog, Psychoterapeuta
Od ponad 15 lat zajmuje się prowadzeniem terapii indywidualnej i grupowej. Swoją praktykę psychoterapeutyczną rozpoczęła w zespole Ośrodka Psychoterapii „Rasztów”. Posiada Certyfikat Analityka Grupowego (Nr 20) oraz Psychoterapeuty indywidualnego (Nr 25) Instytutu Analizy Grupowej „Rasztów” (IGAR). Uczestniczy w superwizjach i seminariach klinicznych w nurcie psychoanalitycznym.
Czytaj więcejDr Dorota Wiszejko-WierzbickaPsycholog, Seksuolog, Psychoterapeuta
Pracuje psychoterapeutycznie, indywidualnie, z parami i z grupami od 2010 roku. Posiada Certyfikat psychologa-seksuologa, wydany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz mediatora rodzinnego wydany przez Uniwersytet SWPS. Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego Instytutu Analizy Grupowej "Rasztów" będącego członkiem europejskiej organizacji European Group Analytic Training Institutions Network (E.G.A.T.I.N.). Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Od 2013 roku pełni funkcję adiunkta w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie.
Czytaj więcej