PsychePlus

Konsultacja psychiatryczna

  • Zarezerwuj wizytę poprzez SYSTEM REZERWACJI ONLINE:
Psychoterapia:
  • Konsultacja psychiatryczna

Konsultacja psychiatryczna to rozmowa z lekarzem psychiatrą, podczas której pacjent ma możliwość opowiedzieć o wywołujących dyskomfort lub wręcz cierpienie dolegliwościach, niepokojących myślach lub emocjach. Zadaniem lekarza jest szukanie źródeł zgłaszanych objawów, ponieważ mogą one mieć zarówno podłoże psychiczne, jak i somatyczne.

W tym celu lekarz zbiera szczegółowy wywiad, czasem pyta o odległą przeszłość, która może wydawać się bez związku z aktualną sytuacją. W trakcie konsultacji lekarz zastanawia się, czy wiedza, którą dysponuje, może być pomocna pacjentowi. Nie zawsze jedna konsultacja to wystarczający czas na ostateczną diagnozę i ewentualną propozycję leczenia. Lekarz może zasygnalizować potrzebę wykonania określonych badań diagnostycznych (laboratoryjnych, obrazowych albo psychologicznych), zebrania wywiadu od kogoś z rodziny czy konsultacji u specjalisty z innej dziedziny (neurologa, internisty).

Lekarz psychiatra w zależności od potrzeb konkretnej osoby może zaproponować różne formy leczenia w warunkach ambulatoryjnych (farmakoterapię, psychoedukację, psychoterapię – indywidualną, grupową czy rodzinną lub udział w warsztatach czy grupie wsparcia), a w szczególnych sytuacjach również w warunkach szpitalnych (leczenie w oddziale stacjonarnym, dziennym, oddziale leczenia środowiskowego). Jeśli potrzebny jest równoległy udział w kilku formach terapii, lekarz może pełnić rolę koordynatora i czuwać nad całością leczenia.

W trakcie konsultacji psychiatrycznych właściwie na każdym etapie (diagnozy, propozycji leczenia, włączenia leczenia, oceny wyników leczenia) niezwykle ważny jest aktywny udział pacjenta i otwarte dzielenie się swoimi myślami i odczuciami, oczekiwaniami i wątpliwościami. W trakcie kolejnych spotkań między lekarzem i pacjentem tworzy się relacja wzajemnego zaufania, niezbędna do uzyskania sukcesu terapeutycznego. Na podstawie zgromadzonej wiedzy o pacjencie i obserwacji z kontaktu lekarz może lepiej pomóc pacjentowi w podjęciu decyzji dotyczących dalszego leczenia. Z tego względu, jeśli istnieje potrzeba dłuższego leczenia, korzystne wydaje się pozostawanie pod opieką jednego lekarza.

Częstotliwość oraz czas trwania konsultacji: Podczas pierwszej wizyty lekarz zapoznaje się z aktualną sytuacją pacjenta, zbiera wywiad dotyczący historii objawów (i ewentualnie dotychczasowego leczenia) oraz stanu zdrowia somatycznego pacjenta, po czym zwykle przedstawia propozycję leczenia. Z tego powodu pierwsza wizyta jest zazwyczaj dłuższa od kolejnych i trwa około godziny. Czas trwania kolejnych spotkań i ich częstość jest uzależniona od potrzeb i możliwości pacjenta, konkretnej sytuacji w trakcie leczenia oraz indywidualnego stylu pracy wypracowanego przez lekarza. Dłuższe i częstsze wizyty mogą być potrzebne na przykład na początku leczenia, w czasie włączania nowego leku lub podczas zmiany leczenia, tak aby pacjent miał możliwość poinformować lekarza o swojej reakcji na nową sytuację czy ewentualnych objawach niepożądanych, a lekarz mógł szybko zareagować. W okresach stabilizacji, kiedy pacjent jest zadowolony z efektu leczenia, wizyty mogą być rzadsze i trwać krócej (ok. 30 min.).

Poniżej, w ramach cyklu filmów edukacyjnych, omawiamy zagadnienia dotyczące leczenia depresji:

W celu rezerwacji wizyty u psychiatry prosimy o kontakt pod numerem: tel. 22 699 02 02 / kom. 570 355 355.

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tej usługi. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
pixel