Uzależnienia

Uzależnienie to problem, z którym zmaga się bardzo wiele osób. Wbrew pozorom, dotyczy on zarówno kobiet jak i mężczyzn, a także każdej grupy społecznej. Może odnosić się zarówno do nadużywania substancji takich jak alkohol (alkoholizm), narkotyki (narkomania), leki (lekomania), papierosy i kofeina, jak i przymusu podejmowania określonej czynności: hazard, seks czy pornografia, uprawianie sportu, zakupy, a nawet korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych. Uzależnienie charakteryzuje się bardzo silną potrzebą dostarczenia sobie danej substancji (lub przymusem powtarzania danej czynności), zwaną także „głodem”.

Obserwuje się wzrost tolerancji (uzyskanie zaspokojenia wymaga zwiększenia ilości przyjmowanej substancji/częstotliwości wykonywania czynności ), narastające trudności w kontrolowaniu własnych zachowań w tym obszarze oraz występowanie objawów abstynencyjnych w sytuacji jej ograniczenia lub braku. Osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z występujących szkód, które jej nawyk powoduje dla siebie i innych, ale mimo to nie jest w stanie z nim zerwać. Pasje, zainteresowania, a także obowiązki odchodzą na dalszy plan lub całkowicie przestają mieć znaczenie dla człowieka.

Uzależnieniu towarzyszy najczęściej intensywne korzystanie z mechanizmów obronnych, które pozwalają m.in. na zniekształcanie i blokowanie zagrażających treści związanych z nałogiem oraz jego konsekwencjami. Zerwanie z nałogiem jest bardzo trudne; wymaga nie tylko dostrzeżenia i zmiany w obszarze dotychczasowych form regulacji emocjonalnej ale także wypracowania nowych, w czym niewątpliwie pomaga psychoterapia.

Poniżej znajdziesz profile naszych psychiatrów oraz psychoterapeutów, którzy specjalizują się w leczeniu uzależnień:

Agnieszka Mikołajonek

Agnieszka MikołajonekPsycholog, Psychoterapeuta

Specjalista psycholog kliniczny, specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta. Magister psychologii. Ukończyła 4-letnią specjalizację z psychologii klinicznej zaburzeń psychicznych osób dorosłych. Ukończyła 4-letnie szkolenie w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów”, posiadającym rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz atest Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Posiada certyfikat w zakresie terapii uzależnień Instytutu Psychologii Zdrowia – Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Czytaj więcej
Konsultacja psychologiczna
50 min
220 zł
Ewa Starzec

Ewa StarzecPsycholog, Psychoterapeuta

Prowadzi psychoterapię indywidualną i pracuje z parami. Ukończyła pełne, czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Laboratorium Psychoedukacji i jest absolwentką Szkoły Psychoterapii Par i Rodzin. Pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarczynie, gdzie pomaga dorosłym z trudnościami w relacjach, doświadczającym kryzysów życiowych, zmagającym się z objawami lęku i depresji.

Czytaj więcej
Konsultacja psychologiczna
50 min
190 zł
Dr Maciej Zbyszewski

Dr Maciej ZbyszewskiPsycholog, Psychoterapeuta

Pracuje psychoterapeutycznie od 2005 roku. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz grupową. Uzyskał Certyfikat Analityka Grupowego (nr 70) przyznany przez Instytut Analizy Grupowej „Rasztów” (IAGR) oraz tytuł specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktor nauk społecznych w zakresie psychologii.

Czytaj więcej
Konsultacja psychologiczna
50 min
220 zł
pixel