Depresja osób starszych

2015-04-13
Depresja osób starszych

Gdy myślimy o problemach osób w starszym wieku, jednymi z pierwszych skojarzeń są zapewne choroby somatyczne czy obniżająca się sprawność fizyczna. Mniej oczywista może być myśl, że seniorzy stosunkowo często borykają się z depresją. Badania wskazują, że ten problem dotyka 8% - 15% osób po 65. roku życia [1].

 

Konsekwencją (czy też przejawem) depresji jest przygnębienie, apatia, problemy z koncentracją i pamięcią, co może doprowadzić do stopniowego zaniechania codziennych czynności, utraty kontaktów społecznych, zaniedbania zdrowia i wycofania się z życia [1]. Depresja negatywnie również wpływa na proces leczenia chorób somatycznych (np. chorób serca). To jak duży negatywny wpływ na życie seniora ma depresja może obrazować informacja, że osoby starsze z depresją funkcjonują gorzej od tych cierpiących na choroby somatyczne takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby płuc [2].

Doświadczenia specjalistów wskazują, że osoby starsze – częściej niż osoby młode - przejawiają niechęć wobec poszukiwania pomocy psychologa lub psychiatry, ponieważ postrzegają trudności psychiczne jako zjawisko wstydliwe lub mniej poważne niż współistniejące choroby somatyczne. Warto zatem podkreślić, że depresję można leczyć. Wyniki badań wskazują, że psychoterapia (i farmakoterapia) to skuteczna metoda leczenia zaburzeń depresyjnych, także wśród osób starszych [1]. Na przykład, uczestniczenie w terapii grupowej zwiększa możliwości zaadaptowania się do zaistniałych zmian w życiu osób starszych. Dzieje się tak m.in. poprzez kontakt z osobami, które zmagają się z podobnymi problemami, z którymi można w bezpiecznych warunkach omówić kwestię, które trudno podjąć w innych warunkach. W grupach seniorów są to często tematy natury egzystencjalnej – samotność, sens życia i śmierć.

WW

Źródła

[1] Rachel, W., Turkot, A. (2014). Psychoterapia pacjentów depresyjnych w starszym wieku stosowana na psychogeriatrycznym oddziale stacjonarnym i dziennym. Psychoterapia 4(171), s. 77-87.

[2] World Health Organization (2013) Factsheet N°3812013.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2015
pixel