Wstępniak #1 – czyli start bloga Ośrodka Psyche Plus

2015-03-13
Wstępniak #1 – czyli start bloga Ośrodka Psyche Plus

Nigdy nie pisałem wstępniaka, a tym bardziej wstępu uroczystego otwierającego cały projekt. Trochę ich się naczytałem, to fakt, bo prasę czytam liczoną już pewnie w tonach późniejszej makulatury, ale żeby tak samemu usiąść i napisać? Dobrze, łapię się na tym, że piszę wstępniak w formie zapisu myśli, taki wstępniak fenomenologiczny. To może ten pierwszy paragraf zakończę słowami: bardzo mi miło Czytelniku, że dotarłeś na tę stronę i zapraszam do lektury bloga PSYCHE PLUS. Pozwól proszę, że przedstawię Ci jaki jest na niego pomysł.

Blog PSYCHE PLUS jest tworzony z myślą o osobach, które interesują tematy z dziedzin: psychoterapia, psychologia kliniczna i psychiatria.

Zatem blog tworzony jest z myślą o osobach, które mogą borykać się z jakimś problemem natury psychologicznej, z myślą o osobach, które korzystają z psychoterapii, czy farmakoterapii, z myślą o osobach, które pomocy poszukują. Będzie to również blog z myślą o psychoterapeutach, psychologach klinicznych, psychiatrach, studentach psychologii i medycy. No i pewnie wielu innych osób, które nie zostały ujęte w powyższej wyliczance, a którym podejmowane na blogu tematy wydadzą się ważne.

Pewien istotny rys bloga to zacięcie naukowe. Część osób z zespołu PSYCHE PLUS pracuje naukowo, a dla wszystkich badania naukowe są istotnym impulsem do rozwoju naszej dziedziny. Mam nadzieję, że uda się stworzyć blog, w którym teksty będą rzetelne a zarazem przystępne, tak aby osoby, które na co dzień nie pracują w służbie zdrowia, docenili zrozumiałość przekazu, a profesjonaliści jego kompetentność. Mam nadzieję, że nie będzie to łączenie wody z ogniem. Czytelnik to oceni. Przewidujemy jednak sytuacje, kiedy się to nie uda - tekst będzie skomplikowany, wymagający dużej wiedzy z danej dziedziny, skierowany do profesjonalistów. Wtedy będzie on oznaczony jako "Artykuł specjalistyczny".

Druga specyficzna cecha bloga to nacisk na zagadnienia schizofrenii. Większość osób z zespołu PSYCHE PLUS od wielu lat pracuje z osobami, które doświadczyły psychozy i temat ten wydaje się nam szczególnie bliski.

Blog tworzony jest przez zespół ośrodka PSYCHE PLUS, ale nieraz gościnnie będą pojawiać się teksty osób na co dzień nie związanych z ośrodkiem.

Artykuły ukazywać się będą minimum raz w tygodniu, w poniedziałki. Czasem dodatkowo teksty mogą się pojawić w środę lub piątek. Teksty na blogu można przypisać do trzech grup tematycznych. Są to: (1) „psychoterapia” - wtedy dużo będzie o badaniach naukowych w psychoterapii, pojawią się również rozważania teoretyczne i refleksje praktyków, (2) „schizofrenia” – refleksje na temat doświadczenia psychozy, możliwości terapii i konsekwencji chorowania oraz (3) „psychologiczne variété”, czyli tematy od Sasa do Lasa – w tej grupie mieszczą się teksty z zakresu psychopatologii (np. dotyczące depresji), wpisy komentujące bieżące wydarzenia społeczno-polityczne, a także dużo odniesień do kultury – recenzje nowości wydawniczych, premier filmów i sztuk teatralnych, komentarze do wydarzeń kulturalnych pisanych z perspektywy psychologicznej.

Raz, dwa, trzy start. Blog oficjalnie uznaję za otwarty. Zapraszamy, proszę wejść!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2015
pixel