Kto w Polsce prowadzi psychoterapię osób, które doświadczyły psychozy?

2015-03-23
Kto w Polsce prowadzi psychoterapię osób, które doświadczyły psychozy?

Czy wiecie, że nie każdy psychoterapeuta podejmuje się pracy z osobami, które doświadczyły psychozy? Wyniki badania, które przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Lidii Grzesiuk [1], wskazują, że w Polsce mniej więcej 1/3 osób, które prowadzą psychoterapię, pracuje z osobami psychotycznymi (w tym z osobami, które doświadczyły objawów schizofrenii). Wynik ten – co łatwo przeliczyć – oznacza też, że około 2/3 terapeutów w Polsce nie podejmuje się pomocy osobom z problemami natury psychotycznej. To dużo czy mało?

 

Jak popatrzeć na badania międzynarodowe, to chyba nie ma zbytniego powodu do narzekania. W jednym z badań, które zostało przeprowadzone w kilkunastu krajach (w większości wysoko rozwiniętych jak Niemcy, czy Stany Zjednoczone) przeciętnie odsetek ten wyniósł 29,5% [2], czyli bardzo podobnie jak u nas. Chociaż należy wspomnieć, że są kraje, gdzie ten odsetek jest znacznie większy – np. w Austrii połowa terapeutów pomaga osobom z rozpoznaniem schizofrenii [3].

Jak wiadomo, terapeuci różnią się między sobą tym, w jakim podejściu psychoterapeutycznym pracują. W badaniu zespołu prof. Grzesiuk okazało się, że większość (56%) terapeutów, które przyjmuje pacjentów z doświadczeniem psychozy, pracuje w nurcie psychoanalitycznym/psychodynamicznym. (Co ciekawe, odsetek ten jest większy, niż przeciętne rozpowszechnienie tej szkoły psychoterapii w Polsce, które w badaniu tego samego zespołu wyniosło 44%). Drugą w kolejności szkołą psychoterapii było podejście poznawczo-behawioralne (10%), następnie humanistyczno-egzystencjalne (9%), systemowe (7%).

W badaniu tym wyszło też – co raczej nie dziwi – że terapeuci pracujący z osobami z doświadczeniem psychozy częściej, niż osoby nie podejmujące się pracy z tą grupą pacjentów, pracują w szpitalach psychiatrycznych czy państwowych poradniach zdrowia psychicznego.

Odpowiadając na tytułowe pytanie krótko (i trochę sprawę upraszczając) można powiedzieć, że, psychoterapię osób z doświadczeniem psychozy prowadzi co trzeci polski psychoterapeuta, który najczęściej korzysta z metod terapii psychodynamicznej, i który pracuje w szpitalu psychiatrycznym lub poradni zdrowia psychicznego oraz jednocześnie jest aktywny również w prywatnej praktyce.

FF

 

Źródła

[1] Styła R., Grzesiuk L., Suszek H., Krawczyk K., Rutkowska M. (2014). Characteristics of the therapists working with persons with psychosis. Results from a nation-wide survey in Poland. Psychosis. DOI:10.1080/17522439.2014.936029

[2] Orlinsky, D., Ambühl, H., Rønnestad, M.H., Davis, J., Gerin, P., Davis, M., … Wiseman, H. (1999). Development of psychotherapists: Concepts, questions, and methods of a collaborative international study. Psychotherapy Research, 9, 127–153.

[3] Rittmannsberger, H., & Wancata, J. (2009). Psychotherapie bei schizophrenen Störungen: Ergebnisse einer österreichweiten Umfrage [Psychotherapy for patients with schizophrenic disorders: Results of an inquiry with Austrian psychotherapists]. Neuropsychiatrie: Klinik, Diagnostik, Therapie Und Rehabilitation, 23, 235–243.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2015
pixel