Pierwsza konferencja z cyklu "Praktyczne aspekty pracy psychoterapeutycznej" już za nami...

W sobotę 14 maja 2016 roku w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie odbyła się konferencja pod tytułem „Na pograniczu psychozy”, pierwsza edycja cyklu „Praktyczne aspekty pracy psychoterapeutycznej”. Konferencja była organizowana przez Polskie Towarzystwo na rzecz Psychologicznego i Społecznego Podejścia do Psychoz (Polski oddział ISPS), Instytut Analizy Grupowej „Rasztów”, Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii PSYCHE PLUS oraz Akademię Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej.
Honorowym gościem i głównym prelegentem na konferencji był lekarz psychiatra, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kopenhaskiego oraz analityk szkoleniowy Duńskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego Bent Rosenbaum.Podczas swojego wykładu „Skąd wiem, że mam «Ja»” profesor Rosenbaum opowiadał o podstawowych pytaniach i interwencjach w psychoterapii osób w psychotycznym stanie umysłu.
W czasie wykładu profesor Rosenbaum poruszył wiele ważnych kwestii. Na początku odniósł się do hipotezy głoszącej, że u osób z zaburzeniami psychotycznymi są zakłócone procesy symbolizacji. Profesor Rosenbaum zaznaczył, że w psychoanalizie istnieje szereg istotnych sposobów rozumienia genezy poważnie zakłóconej symbolizacji i odniósł się do czterech z nich: koncepcji reprezentacji rzeczy i słów, freudowskiej koncepcji pierwotnego wyparcia (primal repression), koncepcji elementów beta i ich ewakuacji oraz do pojęcia wykluczenia według Lacana. W dalszej części wykładu profesor Rosenbaum przedstawił definicję wspierającej psychoterapii psychodynamicznej, a także opisał, w jaki sposób w swojej praktyce psychoterapeutycznej wciela jej założenia w życie. Na zakończenie wymienił najważniejsze umiejętności terapeutyczne, uwypuklając te, które szczególnie przydają się w pracy z pacjentami psychotycznymi. Profesor podkreślił także wagę superwizji i własnej psychoterapii. Komentarz do wykładu przedstawiła profesor Katarzyna Prot-Klinger, psychiatra i psychoterapeutka, analityk grupowy. Profesor Prot-Klinger opowiedziała o praktycznym zastosowaniu psychodynamicznej psychoterapii wspierającej odnosząc się do przykładów z własnej pracy z pacjentkami psychotycznymi.
W kolejnej części konferencji przedstawiony został materiał superwizyjny: dwa opisy przypadków pracy z pacjentami psychotycznymi zaprezentowane przez Magdalenę Linke oraz dr Małgorzatę Jędrasik-Styłę. Pierwszy materiał przedstawiał opis krótkiej pracy Magdaleny Linke z pacjentem w stanie aktywnej psychozy. Praca z nim obejmowała kilka sesji, które odbywały się w szpitalnym oddziale psychiatrycznym. Drugi z przedstawionych materiałów obejmował zapis dwóch kolejnych sesji psychoterapeutycznych pacjentki po dekompensacji psychotycznej, prowadzonych przez dr Małgorzatę Jędrasik-Styłę. Komentarz do prezentowanych materiałów wygłosił profesor Bent Rosenbaum.
W dalszej części konferencji miała miejsce dyskusja panelowa prowadzona przez Tomasza Wyrzykowskiego z udziałem ekspertów pracujących z osobami z doświadczeniem psychozy: profesorem Bentem Rosenbaumem, profesor Katarzyną Prot-Klinger, doktorem Tomaszem Szafrańskim, Anną Bielańską oraz Krzysztofem Kraszewskim. Panel dotyczył dylematu, jak traktować dekompensację psychotyczną pacjenta: jako klęskę terapeutyczną czy drogę do zdrowia? Dyskusja była żywa, włączyło się w nią sporo osób z publiczności. Uczestnicy mieli możliwość poznania różnych punktów widzenia, zarówno osób pracujących z pacjentami psychotycznymi, jak i osób po doświadczeniu psychozy.
Ostatni blok konferencji został podzielony na dwie równoległe sesje: social dreaming prowadzoną przez Joannę Skowrońską oraz panel dyskusyjny ekspertów przez doświadczenie, którego moderatorem był Szymon Szumiał. Sesja social dreaming była dla uczestników okazją do podzielenia się z innymi swoimi snami, które potraktowane zostały jako materiał do poszukiwania informacji na temat ukrytych, nieświadomych aspektów danego środowiska społecznego. Social dreaming, czyli „myślenie-śnienie na temat społeczności” zostało przez uczestników odebrane bardzo pozytywnie. Równolegle w trakcie dyskusji panelowej ekspertki przez doświadczenie opowiadały o swoim doświadczeniu psychoterapii. Mówiły o tym, co w terapii było dla nich najważniejsze, z czym się zmagały, jakich doświadczeń wolałyby uniknąć.
Nie mamy wątpliwości, że konferencja była wyjątkowo udana; nie tylko ze względu na doświadczenie prelegentów, ale również dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczestników, którzy nie obawiali się pytać, dzielić się wrażeniami czy swoimi doświadczeniami i razem z nami współtworzyli to wydarzenie.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować osobom zaangażowanym w przygotowanie konferencji: wszystkim prelegentom oraz organizatorom, pracownikom i studentkom Akademii Pedagogiki Specjalnej, osobom związanym z Instytutem Analizy Grupowej „Rasztów”, Polskim Towarzystwem na rzecz Psychologicznego i Społecznego Podejścia do Psychoz (Polski oddział ISPS) oraz Ośrodkiem Psychoterapii i Psychiatrii PSYCHE PLUS, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z konferencji dostępnych na naszym fanpage'u: https://www.facebook.com/poradniapsycheplus/posts/1009611982440115 . Mamy nadzieję zobaczyć Państwa podczas kolejnej edycji konferencji z cyklu „Praktyczne aspekty pracy terapeutycznej”, o której mogą się Państwo dowiedzieć śledząc naszą stronę internetową www.psycheplus.pl oraz nasz fanpage na Facebooku: Psyche Plus - Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii. Do zobaczenia!
Anna Choroszewicz i Natalia Górska