Pomoc psychoonkologiczna

ZAPISZ SIĘ    tel. 22 699 02 02

CENNIK

Pomoc psychologiczna osobom dotkniętym chorobą onkologiczną polega na wsparciu osoby dotkniętej problemem na różnych etapach choroby i powrotu do zdrowia. Choroba onkologiczna wymaga od chorego i jego rodziny bądź innych osób wspierających ogromnej determinacji w zmaganiu się z problemami i ograniczeniami jakie ona ze sobą niesie. Wsparcie psychologiczne na różnych etapach chorowania może służyć uruchomieniu potencjału organizmu do zdrowienia.

Choroba onkologiczna jest sytuacją kryzysową, która z uwagi na swoją charakterystykę i często długi czas trwania może w trakcie niektórych etapów choroby oraz leczenia przekraczać naturalne możliwości adaptacyjne osoby. Wsparcie psychologa może pomóc pacjentowi w zmierzeniu się z tą sytuacją, tak żeby mógł odnaleźć te zasoby, które będą dla niego pomocne. Pomoże również radzić sobie lepiej z emocjami, które się pojawiają wskutek deprywacji różnych potrzeb pacjenta. Choroba deprywuje liczne potrzeby psychiczne i społeczne: bezpieczeństwa, miłości, niezależności, uznania, aktywności. Ponadto skutki uboczne leczenia są źródłem nieprzyjemnych przeżyć, takich jak ból, osłabienie, utrata ważnej części ciała. Choroba nowotworowa zakłóca układ wartości i celów do jakich pacjent dążył przed zachorowaniem oraz wpływa na możliwość osiągnięcia tych celów./p>

Członkowie rodziny oraz inne bliskie osoby wspierające chorującego również mogą potrzebować wsparcia w radzeniu sobie z własnymi emocjami jakie to budzi. Skutecznie można wspierać innego wiedząc w pierwszej kolejności jak troszczyć się o samego siebie. Intensywność i długotrwałość procesu chorowania stanowi poważne wyzwanie, obejmujące m.in. to jak pogodzić własne potrzeby, czasami bardzo prozaiczne - jak np. odpoczynek, regeneracja, czas dla siebie - z potrzebami osoby, którą się opiekujemy.

 

NASI PSYCHOTERAPEUCI SPECJALIZUJĄCY SIĘ W POMOCY PSYCHOONKOLOGICZNEJ

PSYCHOLOG WARSZAWA

mirella denisiuk sAneta Nieznańska
Psycholog, Psychoterapeuta

 

 Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!